მთავარი
თემა
|
სიდიდის
დაყოფა პროპორციულ ნაწილებად
|
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
შესაძლებელია
მოცემული რაოდენობის განაწილება პროპორციულ ნაწილებად(პირდაპირპროპორციულ და უკუპროპორციულ
ნაწილებად)
|
მიზნები
და შედეგები
|
მათ.VI.3. მოსწავლეს შეუძლია ზომის სხვადასხვა ერთეულების ერთმანეთთან დაკავშირება
და გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
· იყენებს
ათწილადებზე გამრავლებას ზომის (სიგრძე, ფართობი, წონა, მოცულობა, ტევადობა) მცირე
ერთეულის დიდ ერთეულთან თანაფარდობის გამოსახვისთვის;
· ერთმანეთთან
აკავშირებს სიგრძის, ფართობის და მოცულობის
შესაბამის ერთეულებს;
· იყენებს
პროპორციულობას და შეფასებას ბუნებისმეტყველების დარგებიდან მომდინარე ამოცანების
ამოხსნისას (ამოცანები მასშტაბზე, ხსნარებზე, შენადნობებზე);
|
წინასწარი
ცოდნა
|
პირდაპირპროპორციულობა
და უკუპროპორციულობა
|
შეფასების
საგანი და პროცედურები
|
|
სასწავლო
მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
ამოცანები,მაგალითები,შესავსები
კროსვორდის ბადე, სახელმძღვანელო, თვალსაჩინოება.
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
1.საორგანიზაციო
საკითხები.
აქტივობები:
აქტივობაN1
- გონებრივი იერიში (5წთ);
აქტივობის
მიზანი - მოსწავლეთა წინარე ცოდნის გააქტიურება. მასწავლებელი სვამს კითხვას
რას
ეწოდება პირდაპირპროპორციული სიდიდეები, ჩამოთვალეთ პირდაპირპროპორციული სიდიდეები;
რას
ეწოდება უკუპროპორციული სიდიდეები? ჩამოთვალეთ უკუპროპორციული სიდიდეები; 3.ამოცანების
ამოხსნა პირდაპირპროპორციულ და უკუპროპორციულ სიდიდეებზე (პრეზენტაციის გამოყენება).
4.ახალი
მასალის ახსნა - პრეზენტაციის ჩვენება;
5.განმტციცება
- კროსვორდის შევსებით.
6.
საშინაო დავალების მიცემა.
|
დიფერენცირებული
სწავლება
|
პორცპროია
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment